Salgın riskinden dolayı hepimiz evdeyiz. Peki bu zorlu zamanlarda evde neler yapabiliriz, vaktimiz nasıl daha değerli hale getirebiliriz?

Sanal müzeleri keşfedin

Teknoloji pek çok hizmeti internet aracılığıyla alma imkanı sunuyor. Sanal müze turlarıyla evinizden çıkmadan birçok sanat eserini, tarihi eseri oturduğunuz yerden görmek mümkün.

Yeni şeyler öğrenin

Herkes bir hobi edinmek ister ama işimizden, derslerimizden dolayı bazen buna vakit bulamayabiliyoruz. İnternette videolarla verilen yabancı dil, yemek vb. hobi kurslarına katılabilirsiniz.

Spor yapın

Evde sürekli televizyon karşısına geçip oturmak vücut için sağlıklı değil. Özellikle de salgın ile ilgili haberler psikolojik sağlığımızı etkileyebiliyor. Spor yapmak için ille de spor salonuna gitmek gerekmez. Hiçbir alet olmadan da spor yapabilirsiniz. Yine internet üzerinden evde yapılabilecek spor ve egzersizlere dair videolara eşlik ederek vücudunuzu zinde tutabilirsiniz.

Bahar temizliği yapın

Salgın riskinden dolayı bugünlerde temizliğe eskisinden daha fazla dikkat ediyoruz. Virüsten korunmak için hijyenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hazır evdeyken bahar temizliği yapmanın tam zamanı. Mutfak, banyo ve gardırop temizlemek için iyi bir fırsat. “Bir gün giyerim” diye saklayıp da hiç giymediğiniz kıyafetleri ayırmanın da tam zamanı. Kullanmadığınız kıyafetleri de daha sonra hayır kurumlarına bağışlayabilirsiniz.

Akraba ve arkadaşlarınızı arayın

Evde kalanlar için vakit bol. Sürekli televizyon izlemek yerine uzun zamandır görüşmediğiniz arkadaşlarınızı arayabilir, onlarla eski hatıraları yad edebilir, hatta videolu arama yaparak hasret de giderebilirsiniz.

Eşyalarınızı tamir edin

Profesyonel destek gerektirmeyen ve kendinizin kolayca yapabileceği ufak tefek tamir işleri hem eşyalarınızı yeniden kullanılabilir hale getirecek hem de vaktinizi değerlendirmiş olacaksınız. Küçük tamir işlemleri için yine internette yayımlanan konuyla ilgili videolardan destek alabilirsiniz.

Ailenizle vakit geçirin

Ailesiyle birlikte kalanlar için bugünler önemli fırsatlar. Herkesin bir köşeye çekildiği, aynı evde birbirine hasret yaşadığı o günleri geride bırakın. Beraber çeşitli oyunlar oynayın, bir yapbozu tamamlayın, ışıkları söndürüp kendinize bir sinema ortamı oluşturun ve salgın haberlerinden etkilenmemek için ailece bir komedi filmi izleyin, ev ve mutfak işlerinde birbirinize destek olun, mesela eşinizle beraber ekmek yapın.

Bol bol kitap okuyun Hazır evdeyken kitaplığınızı yeniden düzenlemek iyi fikir. Kitapları türlerine göre sınıflandırıp çocuklarınızla birlikte yeniden kitaplığınıza yerleştirebilirsiniz. Kitaplığınızdan seçeceğiniz bir kitabı sesli okuyup aile fertleriyle paylaşmak da beraber vakit geçirmek için harika bir fikir

                       

© 2024 EMLAK YÖNETİM A.Ş.
T.C. ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI TOPLU KONUT İDARESİ (TOKİ) İŞTİRAKİDİR.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?