Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığının “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi”nin kura çekimleri tamamlanarak hak sahipleri belirlendi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı desteğiyle yatay mimari anlayışı doğrultusunda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilecek “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi”nin kura çekimleri 24 Şubat-29 Temmuz’da yapıldı. TOKİ adına Emlak Yönetim AŞ tarafından düzenlenen kura organizasyonuna katılım yüksek oldu.

Kuralar Kovid-19 salgınına karşı tedbirler çerçevesinde Ankara 15. Noter huzurunda TOKİ’nin Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi resmi sosyal medya mecralarından canlı olarak yayımlandı ve vatandaşlar da bu mecralar üzerinden kuralara katıldı.

TOKİ’nin 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’ne 1 milyon 211 bin 518 kişi başvurdu. En çok başvuru yapılan iller İstanbul (375 bin 953), İzmir (75 bin 288), Gaziantep (69 bin 686), Bursa (56 bin 142) ve Ankara (18 bin 38) olarak sıralandı.

Proje kapsamında şehit aileleri, harp ve vazife malulleri ile dul ve yetimlerine ve en az yüzde 40 engeli bulunan vatandaşlara özel kontenjan ayrıldı.

Yüzde 10 peşinat, 240 ay sabit vade imkanı

Proje ile 100 bin dar gelirli aile, kira öder gibi yüzde 10 peşinat, 240 ay vade ve aylık 894 liradan başlayan sabit taksitlerle ev sahibi olacak.

Konutlar, yatay mimari anlayışıyla 2+1 brüt 75 ve 85, 3+1 brüt 100 metrekare şeklinde inşa edilecek.

Türkiye genelindeki proje kapsamında, vatandaşların konut finansmanının sağlanması için hem kamu hem de katılım bankaları hizmet verecek.

Geçtiğimiz aylarda “hak sahipliği belirleme” kuraları tamamlanan ve inşası % 70 ve üzerine çıkan “50 bin sosyal konut” projesinde ise konut sahiplerinin belirlenmesine yönelik kuralar da devam ediyor.

Kuralar Ankara 15. Noter huzurunda TOKİ’nin Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube gibi resmi sosyal medya mecralarından yayımlanıyor ve vatandaşlar da bu mecralar üzerinden kuralara katılabiliyor.

                       

© 2024 EMLAK YÖNETİM A.Ş.
T.C. ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK ve İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANLIĞI TOPLU KONUT İDARESİ (TOKİ) İŞTİRAKİDİR.

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?